28.02.2022
Vážení členové,
současná krize se v kybernetickém prostoru může dotknout i vás.
Dnešní vyřazení webů ministerstva vnitra a PČR ukazuje, že již nyní probíhají v ČR silné DDoS útoky a předpokládají se i útoky zaměřené na šifrování nebo smazání vašich dat.
Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost,se sídlem Mučednická 1125/31, 616 00 Brno (dále jen „Úřad“), podle § 12 odst. 1 zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o kybernetické bezpečnosti“), vydává toto varování:
před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti, spočívající v realizaci kybernetických útoků na informační a komunikační systémy v České republice, zejména pak na systémy veřejné správy, ale i dalších strategických organizací. Tyto útoky mohou mít dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů. Úřad tuto hrozbu hodnotí na úrovni Kritická – Hrozba je velmi pravděpodobná až téměř jistá.
Celé PDF ke stažení zde: https://www.nukib.cz/download/uredni_deska/2022-02-25_varovani-final.pdf
Co dělat? Zálohujte si svá data
Vše, co není zálohované (ideálně offline) může být ztraceno. Na internetu je nový malware HermeticWiper, který maže data. Dle NÚKIB, je tento malware už aktivní na Ukrajině, v Litvě a Lotyšku a dalším z velmi pravděpodobných cílů může být Česko a vy a vaše data.
Zálohujte si tedy raději veškerá svá data na externí paměťové médium a tyto zálohy mějte offline (tedy bez přístupu do sítě Internet). Zálohy mějte ideálně ve více kopiích. Můžete je mít i online (v cloudu nebo na síťovém úložišti typu Synology/QNAP), ale nespoléhejte jen na něj!
Pokud máte již teď nastavené nějaké automatické zálohování, zkontrolujte, zda je funkční.
Co zálohovat? Ideálně vše
Doporučujeme zálohovat:
- vaše dokumenty, fotografie, videa
- e-maily
- data aplikací
Vaše dokumenty, fotografie, videa atp. se nejčastěji nachází ve složce Users.
Zálohu e-mailu provedete např. tak, že si stáhnete poštovního klienta (Thunderbird, Outlook, Windows Pošta, Windows Live Mail atp.), připojíte se pomocí IMAP do schránky a necháte ho stáhnout na váš disk obsah schránky.
Data aplikací se nejčastěji nachází ve složce Users.
Zálohu celého počítače (disku) včetně operačního systému můžete provést např. pomocí programu MiniTool Partition Wizard Free.
Držte raději více záloh
Chybná záloha může vzniknout překvapivě snadno. Pokud budete držet jen jednu zálohu, vystavujete nebezpečí, že přijdete o všechno.
Dále je dobré držet i nějakou starší zálohu. Malware totiž může čekat na aktivaci týdny i měsíce, než se projeví anebo jej objevíte.