Kssk Kssk
21.01.2023

Nová technologická revoluce

Světlo veřejného světa spatřila svobodná umělá inteligence ChatGPT a  DALL-E.

Tyto aplikace se staly začátkem další technické revoluce, která nadobro změní vše, na co jsme zvyklí a ovlivní životy většiny lidí na celém světě. 

Jen pro představu - když v roce 1996 začala umělá inteligence hrát šachy, trvalo jí pouhé 2 roky, než se naučila hrát tak, že jí už neporazí nejlepší světoví hráči ani když hrají s tzv. výhodou.

Vraťme se ale zpět k současné umělé inteligenci. 

První věci, které dělá umělá inteligence lépe než lidé

První věci, které dělá umělá inteligence lépe než lidé, jsou kreativní práce (grafika, psaní textů).

Ten druh prací, o kterém si lidé mysleli, že budou dlouho dělat lépe než počítače. Předpokládalo se, že s nástupem AI budou nejdříve odstraňovány ty nejjednodušší manuální práce (pomocný dělník na stavbě, podržkabel atp.), následně práce jednodušší a opakující se (např. administrativní pracovníci, pracovníci helplinek) a až v poslední řadě práce kreativní (grafici, programátoři, architekti ...). Předpoklad byl mylný a realita je zcela obráceně.

AI dnes dokáže v prakticky kterémkoliv jazyce psát úspěšnější obchodní texty než nejlepší markeťáci a copywriteři (lidé, kteří se věnují psaní prodejních textů). V mnoha variantách a rekordním čase.

AI dokáže generovat vlastní fotky, obrázky i umělecká díla. V mnoha variantách a rekordním čase. 

AI dokáže simulovat např. telefonický rozhovor tak, že nepoznáte, že se nejedná o člověka. Využívá k tomu i různé citoslovce jako "ehm" atp. 

První film vytvořený umělou inteligencí? 

AI se již učí dělat videa, protože už umí dělat texty, obrázky i zvuk. A video je přeci jen sekvence obrázků (např. 25 obrázků za sekundu) s přidaným zvukem.

Budeme tedy technicky schopni vytvořit libovolný audiovizuálních záznam s libovolnými aktéry. Jste zvědaví na první film vytvořený umělou inteligencí? 

Už nikdy nebudeš potřebovat advokáta, architekta, grafika, programátora ... nebo ne?

Do všech těchto činností bude postupně umělá inteligence nasazována. Než se ale dočkáme plně automatizovaných robotů, ještě to pár dekád potvrvá. U některých oborů to možná ale bude rychleji, než jsme čekali. Budou tedy zcela jistě vznikat úplně nové pracovní pozice a řada současných zanikne.

Vyzkoušej volně dostupnou umělou inteligenci i Ty!

Vyzkoušej DALL-E [čti dalí] - systém umělé inteligence, který dokáže vytvářet realistické obrázky a umění z popisu v přirozeném jazyce! 

https://openai.com/dall-e-2/

Ukázka jednoho z vygenerovaných obrázků "robot ve stylu Leonardo da Vinci olejomalba"

Robot DALL-E

 

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »