Kssk Kssk
15.05.2023

Na internetu buďte vždy ostražití a dávejte si pozor na online reklamy

A to nejen na sociálních sítích (na Facebooku, Instagramu, YouTube, TikToku ...), ale také ve fulltextových vyhledáváčích (Google, Seznam, Bing). Reklamu na internetu si totiž může spustit kdokoliv z nás. 

Pozor na online reklamy Pozor na online reklamy

Marketingově se jedná o jeden z nejlepších typů reklam, protože na rozdíl od ostatních tradičních (televize, rádio, noviny, billboardy atp.) jsou přesně měřitelné, cílitelné a mnohem levnější.

Za pár korun tedy můžete oslovit obrovské množství uživatelů internetu, na které navíc můžete celkem přesně cílit. V praxi to znamená, že třicetileté ženě nabídnete jiný text a obrázek než ženě padesátileté. Obdobně to je i u mužů. Možností konfigurace cílení reklam jsou stovky. Díky těmto výhodám je internetová reklama mnohem úspěšnější než tradiční reklama.

I pro běžné uživatele je reklama na internetu často přínosná. Například může dotovat různé služby zdarma, které byste jinak museli platit nebo nabízet zajímavé produkty nebo služby, které byste jinak nemuseli objevit.

Reklamy na internetu totiž vytvářejí a šíří i online podvodníci

Háček je v tom, že vyjma nějakých robotických algoritmů nejsou tyto reklamy nikým kontrolovány. Díky tomu je spousta reklam scam - podvodů, které mají za cíl vás ošidit nebo vás rovnou okrást.

V lepším případě vám např. místo originálního zboží dorazí nějaký fake (podvrh). V horším případě přijdete o peníze, nebo o citlivá data.

Jak odhalit podvodnou (falešnou / scam) reklamu?

Určit pravost reklamy může být složité a někdy i trénovaný člověk naletí. Naštěstí existuje několik postupů, jak podvodnou reklamu odhalit:

Pozor na online reklamy

Selským rozumem

V případě, že reklama obsahuje informace, které jsou příliš dobré, aby byly pravdivé, nebo pokud se v ní nabízí produkt za velmi nízkou cenu, je pravděpodobné, že se jedná o podvodnou reklamu.

Takové reklamy často slibují "zázračné řešení", například bezkonkurenční cenu pro nákup produktu, který se v běžné obchodní síti prodává za mnohem vyšší cenu.

Kontrola recenzí

Jedním způsobem je zkontrolovat fotky recenzentů na Internetu pomocí nástrojů jako je TinEye nebo Inspector, které umožňují porovnat obrázky z internetu s dalšími zdroji a zjistit, zda jsou unikátní nebo se opakují na jiných stránkách.

Další možností je zkontrolovat jazyk recenzí - podvodné reklamy často obsahují recenze s nevhodným jazykem (ženy o sobě mluví v mužském rodě atp.), protože k jejich vytvoření je často využit strojový překladač, který nepřekládá přesně všechny výrazy a fráze. Složitost českého jazyka je v tomto případě tedy velký pomocník.

Kontrola společnosti / obchodu

Když se jedná o nákup zboží, je důležité zkontrolovat společnost, která ho nabízí. Zkontrolovat lze například to, zda má prodávající pobočku v ČR, kdy byla založena, zda uvádí kontaktní údaje a jaký má reklamační řád. Dále je dobré zjistit, zda prodávající používá nějakou platební bránu. Pokud ano, jeho důvěryhodnost stoupá, musel být totiž ověřen nějakou bankovní autoritou. 

Pokud se jedná o kryptoměny, je dobré zkontrolovat, zda se jedná o regulovanou společnost a zda má potřebné licence.

Jaké jsou nejčastější typy podvodných reklam

Obecně se dá říci, že už se podvádí naprosto se vším. Pro ukázku zde máte některé z nejčastějších forem podvodné reklamy:

Pozor na online reklamy

Podvodné reklamy na zboží

Jedná se o reklamy, které slibují levné nebo exkluzivní zboží, které však ve skutečnosti neexistuje nebo se podstatně liší od nabízeného. Tyto reklamy mohou být zaměřeny na oblečení, elektroniku, kosmetiku nebo jiné produkty.

Podvodné loterie a soutěže

Tyto reklamy lákají uživatele, aby se zúčastnili loterií, soutěží nebo různých odměných programů. Uživatelé jsou požádáni, aby zadali své osobní údaje nebo provedli platbu, aby se mohli zúčastnit, ale ve skutečnosti neexistuje žádná skutečná soutěž nebo šance na výhru.

Podvodné investiční nabídky

Tento typ reklam slibuje vysoké zisky a rychlé bohatství prostřednictvím investic do akcií, kryptoměn, forexu nebo jiných finančních nástrojů. Avšak za účelem získání peněz od uživatelů požadují tyto reklamy často vysoké poplatky, které nemají žádnou skutečnou investiční hodnotu.

Podvodné zdravotnické reklamy

Tyto reklamy slibují léčbu různých zdravotních problémů, hubnutí, zvýšení sexuálního výkonu a další zdravotní výhody. Mnoho z těchto reklam prodává neúčinné nebo dokonce nebezpečné produkty, které mohou poškodit zdraví uživatelů.

Podvodná technická podpora

Tyto reklamy se často objevují ve formě vyskakovacích oken a tvrdí, že váš počítač nebo zařízení je napadený viry nebo malwarem. Nabízejí technickou podporu a snaží se získat vzdálený přístup k vašemu zařízení nebo vás přesvědčit, abyste zaplatili za falešnou opravu.

Podvodné reklamy na práci nebo podnikání

Tyto reklamy slibují snadné výdělky z domova nebo příležitosti podnikání, které nevyžadují žádné zvláštní dovednosti nebo investice. Mohou nabízet například práci na plný úvazek s vysokým platem, možnost vlastního podnikání s minimálními riziky, nebo investiční programy s vysokými zisky. Ve skutečnosti se však jedná o podvodné schéma, které často požaduje poplatky za registraci, školení nebo účast na programu. Po zaplacení těchto poplatků se často ukáže, že slibovaná práce neexistuje, nebo že podnikatelská příležitost je neudržitelná nebo nelegální.

Podvodné reklamy na online kasina a sázení

Tyto reklamy lákají uživatele, aby se zaregistrovali na online kasina nebo sázkové weby s lákavými nabídkami a bonusy. Avšak často jsou tyto weby podvodné a nemají žádnou regulaci ani licence. Uživatelé mohou ztratit peníze, aniž by měli možnost vyhrát.

Podvodné reklamy na online seznamky

Tyto reklamy slibují lásku, romanci a připojení prostřednictvím online seznamovacích platforem. Nicméně mnoho z těchto reklam vytváří falešné profily a používá podvodné taktiky k vylákání peněz od uživatelů.

Podvodné reklamy na slevové kupony

Tyto reklamy nabízejí lákavé slevy na různé produkty nebo služby. Uživatelé jsou však často podvedeni, když se snaží uplatnit slevový kupon, protože buď kód nefunguje nebo výsledná cena je stále vysoká.

Podvodné reklamy na právní služby

Tyto reklamy slibují právní pomoc nebo právní poradenství za nízké poplatky. Avšak ve skutečnosti tyto reklamy často nesplňují žádné profesionální standardy a mohou způsobit další problémy než řešení.

Nenechte se napálit

Útočníci se snaží důvěřivce napálit prakticky na cokoliv. V některých případech je jejich provedení tak povedené, že je dobré si vždy ověřit, zda se jedná o skutečnou reklamu.

Pozor na online reklamy

Obecně tedy platí, že nejčasteji jsou zneužívány populární osobnosti (Zaručené investování s Elonem Muskem nebo Petrem Fialou, Leoš Mareš má další skandál, ...), známé společnosti (ČEZ vyplácí dividenda, ...), populární produkty (Windows 11 za 150 Kč a Office 2019 za 300 Kč, iPhone X za 4990 Kč)  a samozřejmě zdraví - za drobný poplatek vám vyléčí přeci cokoliv :-).

U většiny reklam je i možnost nahlášení závadného obsahu. Pokud bude takový obsah nahlášen,  měl by být zkontrolován nejen roboticky, ale také člověkem.

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »