Kssk Kssk
16.06.2023

Kvalitní domácí Wi-Fi síť, která pokryje signálem každý kout vašeho domova je základem pro zábavu, vzdělávání i práci. Možná máte doma router, který sice funguje, ale sami si už občas říkáte, že pomalu přestává stačit.

Zkuste si spočítat, kolik máte aktuálně doma zařízení připojených k tomuto routeru. Pravděpodobně půjde o notebook, domácí počítač nebo tablety pro děti, samozřejmě mobilní telefony, herní konzole či chytré televize. Dost možná i nejrůznější IOT, například chytré zásuvky, chytré topení atp.

Pokud tohle všechno připojíte ke staršímu Wi-Fi routeru, ani rychlá přípojka do sítě vám nepomůže. Dalo by se to přirovnat k jízdě po moderní dálnici, ale na koňském povozu.

Koňský povoz

Vlastnosti nevyhovujících routerů

Pomalé Wi-Fi připojení 54-300 Mbps

Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují rychlost Wi-Fi sítě, je rychlost přenosu dat mezi zařízením a routerem. Starší routery mají maximální rychlosti např. 54 Mbps (reálně max. cca 2,4 MB/s) nebo 300 Mbps (reálně max cca 10 MB/s). Oproti tomu moderní routery podporují rychlosti v řádu gigabitů.

Maximální rychlost WAN nebo LAN portů 100 Mbps

Rychlost vaší sítě může zpomalovat také WAN nebo LAN port. WAN obvykle slouží k připojení routeru do sítě Internet a u starších nebo levnějších routerů bývá jeho rychlost omezena na 100 Mbps (cca 10 MB/s). Reálně tak na gigabitové síti dosahujete 10% maximální možné rychlosti.

Obdobně je to i s porty LAN, ty bývají obvykle využity pro rozvedení sítě k dalším zařízením a stejně jako v předchozím případě, u starších nebo levnějších routerů bývá jeho rychlost omezena na 100 Mbps.

Malý počet antén

Počet antén na routeru může také ovlivnit rychlost Wi-Fi sítě - potažmo počet připojených klientů. Většina moderních routerů má více antén, což umožňuje rychlejší a spolehlivější přenos dat. Pozor, antény mohou být i vestavěné, např. u různých mesh systémů.

Router tedy může být i nenápadný a vypadat např. jako pěkný designový válec.

Podporované standardy

Dalším faktorem, který ovlivňuje rychlost Wi-Fi sítě, jsou podporované standardy. Například starší routery mohou být omezeny na starší standardy jako 802.11g nebo 802.11n, zatímco moderní routery mohou podporovat rychlejší standardy jako 802.11ac nebo 802.11ax.

Omezení přenosu dat

Některé starší routery mohou být dokonce omezeny i v počtu připojení, které mohou obsluhovat najednou, nebo v množství dat, které mohou přenést za určitý čas. To může způsobit přetížení sítě a snížení rychlosti připojení.

Příklady routerů, které je dobré vyměnit pokud chcete opravdu rychlou domácí síť

Pokud vypadá váš router nějak jako na fotkách níže a vy chcete mít opravdu rychlou domácí síť, doporučujeme ho vyměnit. 

Pokud si rádi hrajete, tak u některých starších routerů může dojít k výraznému zlepšení kvality signálu a propustnosti sítě díky využívání jiného firmware, např. OpenWrt.

Jak vybrat nový router?

U většiny prodejců stále naleznete řadu routerů, které se hodí spíše do pomalejších sítí.

Při výběru nového routeru nezapomeňte aby:

Jde zařízení připojit kabelově?

Závěrem si dovolím malé osobní doporučení: pokud to jde přes kabel, tak použijte kabel :-).

Tedy, pokud máte nějaký hardware nebo software, který potřebuje co nejrychlejší odezvu a maximálně stabilní přenos dat, zvažte možnosti kabelového připojení.

Jestliže kabel nemůžete nebo nechcete instalovat, existují ještě i další různá řešení typu Powerline (data přenášená přes elektrickou síť s přenosovou rychlostí i 600 Mb/s) nebo si přemostit WiFi připojení do LAN pomocí nějakého samostatného klienta (velmi dobře fungují i cestovní pocket klienti). Obě tyto řešení bývají zpravidla levnější než pořízení moderního routeru.

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »