Kssk Kssk
07.09.2023

Co je to instant messaging (IM)?

Instant messaging (IM) je rychlá online komunikace, kde můžete okamžitě psát zprávy a dostávat odpovědi, podobné textovým zprávám na telefonu. IM aplikací je celá řada, od Facebook Messengeru, přes Whatsapp až po Telegram a Discord. A právě ty dva poslední vám teď trošku popíšu.

Telegram

Telegram

Telegram je oblíbená aplikace a platforma pro instant messaging. Byla poprvé uvedena na trh v roce 2013. Nabízí uživatelům možnost posílat textové zprávy, multimediální soubory, hlasové zprávy a soubory různých formátů.

Hlavními funkce Telegramu jsou: šifrování zpráv (podporuje end-to-end šifrování, což znamená, že jen odesílatel a příjemce mohou číst obsah zpráv), cloud (zprávy a média jsou ukládány v cloudu, což umožňuje uživatelům přistupovat k nim z různých zařízení), skupiny a kanály (umožňuje vytvářet skupiny a kanály, kde lze sdílet zprávy, média a informace s větším počtem lidí), boti  (umožňuje vývojářům vytvářet chatboty, což jsou automatizované účty, které mohou poskytovat různé služby a interakce), samozničující zprávy (umožňuje nastavit, aby se zprávy samy zničily po určité době), veřejné API (umožňuje vývojářům integrovat funkce Telegramu do svých aplikací) a bezplatnost (je zdarma a neobsahuje reklamy, existuje také placená verze s více funkcemi).

Tyto funkce jsou často využívány i k nezákonným činnostem. Lehce tak na Telegramu vyhledáte nejrůznější skupiny, které se zabývají v lepším případě dezinformační činností, prodejem zakázaných látek či sdílením ukradených soukromých multimediálních dat, v horších případech nabízející likvidaci (fyzickou nebo kybernetickou) čehokoliv a kohokoliv a v těch nejhorších už se jedná o naprosté nechutnosti a zvrácenosti. Díky šifrování zpráv s možností samozničení bývá velmi složité administrátory těchto skupin nebo kanálů dopadnout.

Na druhou stranu, díky těmto funkcím má miliony lidí po celém světě přístup i k jiným informacím, než oficiálním. 

Discord

Discord

Discord je komunikační platforma určená pro hlasový a textový chat, která byla původně vyvinuta pro komunitní hráče a hráčské skupiny. Byla poprvé uvedena na trh v roce 2015 a rychle získala popularitu nejen mezi hráči, ale i mezi lidmi, kteří chtějí komunikovat a spolupracovat online v různých kontextech.

Ačkoliv tedy Discord začal jako platforma pro hráče, rychle se rozšířil do různých oblastí, jako jsou učební skupiny, spolupracující týmy, komunity kolem různých zájmů a mnoho dalších.

Hlavní funkce Discordu jsou: hlasový a textový chat (umožňuje uživatelům komunikovat prostřednictvím hlasových hovorů a textových zpráv), serverová struktura (umožňuje vytvářet a spravovat vlastní servery, na kterých lze nastavit kanály, role a oprávnění pro členy), role a oprávnění (majitelé serverů mohou nastavovat role a oprávnění pro různé uživatele, což umožňuje kontrolu nad tím, kdo může přistupovat ke kterým kanálům a provádět různé akce), integrace (umožňuje integraci s různými aplikacemi a službami, jako jsou hudba, streamování, nástroje pro správu komunit atp.), boti (umožňuje vývojářům vytvářet boty, což jsou automatizovaní účty, které mohou provádět různé funkce na serverech), bezplatnost (základní verze zdarma, existuje také placená verze s více funkcemi).

Díky své otevřenosti - možnosti vytvoření soukromých serverů, na které pozvete jen nějaké lidi - se i Discord stal oblíbenou platformou pro nejrůznější nezákonné činnosti. Opět od lechtivého obsahu (ukradené fotografie po rozchodu atp.) přes různé "lehčí" *fily, *isty atp. až po odpornosti vymykající se jakémukoliv chápání.

Vyjma obsahu jsou velkým nebezpečím Discordu také podvodné zprávy (pozvánky na servery, free nitro, atp.) pomocí kterých útočníci dokáží získat přístup k vašemu Discord účtu. A pokud používáte jedno heslo ve více službách, tak samozřejmě i k nim. 

Nebezpečný obsah IM

S čím jste se v instant messengerech setkali vy? 

Setkali jste se v instant messengerech s nějakým nebezpečným obsahem? Podělte se s námi o vaše zkušenosti na PilsFree fóru!

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »