Kssk Kssk
20.10.2023

20 let PilsFree: Společný úspěch české počítačové komunity

Za 20 let jsme společně vytvořili největší počítačovou komunitní síť v České republice - PilsFree! Tento úspěch byl dosažen díky odhodlaným členům, kteří svou mravenčí prací a ve svém volném čase přispěli k vybudování a rozvoji této úžasné sítě. Někteří z nás tahali kabely, jiní instalovali přístupové body, někteří programovali software a mnozí otevřeli své domovy pro první přístupové body a serverovny.

20 let PilsFree

Začátky

PilsFree vzniklo 20. října 2003. Motivací pro vznik sítě byla nespokojenost se stavem síťové komunikace. Chtěli jsme vytvořit stabilní a nejrychlejší počítačovou síť, kde budou platit naše vlastní pravidla, jak technická, tak sociální. 

Začátky nebyly vůbec jednoduché. Bylo třeba zajistit obrovské množství věcí, od zprovoznění páteřní sítě, přes online registraci nových zájemců po schválení prvních stanov, toho času ještě občanského sdružení. Pravidelný členský příspěvek byl stanoven na 300 Kč měsíčně (a od té doby se nenavýšil). Mravenčí práce na rozšiřování sítě i do dalších městských čtvrtí mohla začít. 

Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a jak se počet členů navyšoval, navyšovala se i kvalita a rozmanitost členských výhod. V roce 2006 už mělo PilsFree nejrychlejší komunitní síť v celé České republice. Velkým technickým milníkem pro PilsFree byl rok 2009, kdy jsme jako jedni z prvních na světě přivedli gigabitové připojení do domácností. Rok 2013 byl dalším významným rokem, kdy jsme zakoupili a většinou vlastními silami zrekonstruovali budovu současného sídla v Tachovské ulici v Plzni.

Podívejte se na reportáž o PilsFree a gigabitu do bytu z roku 2014:

Současnost

V současné době má PilsFree téměř 40 tisíc členů a síť pokrývá celou Plzeň a její aglomeraci

O chod spolku se starají stovky členů a díky tomu můžeme nabídnout opravdu širokou škálu členských výhod, včetně připojení k internetu, sledování online televize, komunitních akcí jako Den s PilsFree, divadelní představení, plesy, lokální setkání a školení.

V rámci členství také nabízíme technické perličky, jako je veřejná IP adresa, serverhousing, webhosting, cloud a mnoho dalšího. Spravujeme vlastní diskusní fórum a méně technicky zdatným členům pomáháme telefonicky prostřednictvím našeho HelpDesku.

Podívejte se na reportáž z komunitní akce Den s PilsFree 2023:

Děláme maximum pro to, abychom vám přinesli nejlepší možné technologie, poskytli nejvyšší možnou kvalitu připojení do sítě a nabídli co nejširší spektrum členských výhod. To, co nás spojuje, je naše společné nadšení pro technologie. 

Ať jste u nás jako zakládající členové nebo nováčci, vaše vášeň a nadšení jsou to, co nás pohání dopředu. Každý z vás je nepostradatelnou součástí naší komunity, a společně tvoříme něco mimořádného.

Při pohledu na to, co jsme dosáhli za 20 let, můžeme být hrdí na naši cestu a naši komunitu. A je před námi snad ještě mnoho dalších úspěchů, kterých společně dosáhneme.

Předseda spolku Jiří Pytlík gratuluje šťastné výherkyni na reprezentačním plesu PilsFree (v pozadí správní radní Petr Potužník):
Předseda spolku Jiří Pytlík gratuluje štastné výherkyni na reprezentačním plesu PilsFree (v pozadí správní radní Petr Potužník):

Děkujeme všem našim členům za neustálou podporu, kterou nám poskytovali během celých těchto 20 let!

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »