Kssk Kssk
04.12.2023

YouTube je jednou z nejpopulárnějších online platforem na světě. Každý den ho navštíví miliardy lidí, aby se podívali na videa, poslouchali hudbu nebo se dozvěděli nové informace. To z YouTube dělá také velmi atraktivní místo pro inzerenty.

Bohužel však YouTube nedělá dostatek pro to, aby kontroloval reklamy, které se na jeho platformě zobrazují a navíc v poslední době nedovoluje uživatelům bez předplatného využívání blokátoru reklam.

Díky tomu se zde objevuje stále více fake online reklam, které mají za cíl jediné - okrást vás.

Jaké typy fake online reklam se na YouTube objevují?

Reklamy na podvodné produkty nebo služby.

Tyto reklamy obvykle slibují zázraky, například rychlé hubnutí, snadný výdělek (investování) nebo léky na všechny nemoci. Ve skutečnosti se však jedná o podvody, které vám mohou přinést jen starosti a finanční ztráty.

YouTube Fake reklama

Reklamy na podvodné seznamky

Tyto reklamy se snaží získat vaše osobní údaje, například číslo kreditní karty nebo heslo. Pokud na takovou reklamu kliknete, můžete se stát obětí identity theft.

YouTube Fake reklama

Reklamy na malware

Tyto reklamy mohou obsahovat škodlivé software, který může nakazit váš počítač nebo smartphone. Pokud na takovou reklamu kliknete, můžete se stát obětí kybernetického útoku.

YouTube Fake reklama

Reklamy na phishingové útoky

Tyto reklamy se snaží získat vaše osobní údaje, například číslo kreditní karty nebo heslo. Pokud na takovou reklamu kliknete, můžete se stát obětí identity theft.

YouTube Fake reklama

Jak se chránit před fake online reklamami na YouTube?

Buďte opatrní na reklamy, které vypadají příliš dobře, aby to byla pravda. Pokud vám nějaká reklama slibuje něco, co zní příliš dobře, aby to byla pravda, je to pravděpodobně podvod.

Neklikejte na odkazy v reklamách. Pokud se chcete dozvědět více o produktu nebo službě, kterou reklama nabízí, přejděte na webovou stránku společnosti přímo.

Buďte si vědomi phishingových útoků. Pokud se vám objeví reklama, která vás žádá o poskytnutí osobních údajů, buďte opatrní. Nikdy nedávejte své osobní údaje někomu, koho neznáte.

Podle YouTube jsou fake reklamy OK

YouTube by měl dělat více pro to, aby kontroloval reklamy, které se na jeho platformě zobrazují. Měl by například implementovat pokročilejší systémy umělé inteligence, které by pomáhaly identifikovat a blokovat podvodné reklamy.

Bez zásadních změn ze strany YouTube se bude problém s fake online reklamami nadále zhoršovat.  Pokud takovou fake reklamu nahlásíte, velmi pravděpodobně dostanete od YouTube tuto odpověď: "Rozhodli jsme, že tuto reklamu neodstraníme. Zjistili jsme, že reklama neporušuje zásady společnosti Google, které zakazují určitý obsah a postupy, jež jsou podle nás škodlivé pro uživatele a online ekosystém celkově."

YouTube Fake reklama

Musíte se tedy chránit sami, vlastním rozumem.

Nenechte se napálit! 

Útočníci se snaží důvěřivce napálit prakticky na cokoliv. V některých případech je jejich provedení tak povedené, že je dobré si vždy ověřit, zda se jedná o skutečnou reklamu. V jiných je vidět podvod na první pohled :-)

YouTube Fake reklamaYouTube Fake reklamaYouTube Fake reklama

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »