Text je převzat z článku v červnových Doubraveckých listech.

Ministerstvo informatiky schválilo přední plzeňské komunitní síti PilsFree čtyři projekty, které si kladou za cíl rozšířit vysokorychlostní síť do okrajových a venkovských lokalit kolem západočeské metropole. „Protože jde o první ročník grantového programu a z pěti našich projektů byly čtyři schváleny, lze tento úspěch považovat za mimořádný,“ říká předseda PilsFree Ing. Václav Kuchynka a dodává, že jde o první grantový program tohoto typu, kterého se občanské sdružení PilsFree zúčastnilo.

K širokopásmovému připojení by v průběhu tohoto roku měli mít přístup obyvatelé okrajových částí Plzně a také lidé z vybraných obcí okresu Plzeň – sever.

I tři lokality čtvrtého plzeňského obvodu zaujaly ministerské úředníky, kteří projekty schvalovali. Proto zde PilsFree hodlá rozšířit svou stejnojmennou síť do Chlumku, Červeného Hrádku a Újezdu.

Síť bude posilovat a rozšiřovat se do nových lokalit prostřednictvím bezdrátové technologie pracující v pásmu 5 GHz. Do PilsFree se tak bude moci připojit každý, kdo dovede samostatně pracovat s počítačem a má základní technické povědomí. Těmto lidem je pak odměnou levná, rychlá a vcelku svobodná síť. Zájemci se mohou registrovat na stránkách PilsFree www.pilsfree.net.

PilsFree je nestátní nezisková organizace, která od roku 2003 spravuje největší komunitní síť v Plzni. V současnosti je v ní připojeno přes 2000 uživatelů. Síť využívá jak bezdrátových technologií tak optických páteřních spojů situovaných zejména na Severním předměstí a sídlišti Vinice. PilsFree tak technologicky předčí i obdobné komunitní sítě z jiných měst, když se jí podařilo opakovaně zvítězit v anketách měření rychlosti známých českých internetových serverů.

Bc. Pavel Netolický

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »