Zapsaný spolek PilsFree, dříve občanské sdružení, není primárně založen na zisku, ale na myšlence sdílení dat, připojení k internetu a na rozvoji bezdrátového připojení po Plzni a nejbližším okolí. K dnešnímu dni sdružuje přes 22 tisíc členů a patří tak k největším neziskovým organizacím nejen v Plzeňském kraji.

„Vznikli jsme víceméně náhodou. V roce 2003 si sedm kamarádů postavilo bezdrátovou síť, aby mohli hrát hry. Do konce roku se k nim přidalo 73 známých a kamarádů a o rok později byla tato síť připojena na internet. Její rozvoj byl hrazen jednotlivými členy,“ popisuje nenápadný začátek PilsFree její zakládající člen Norbert Buldra.

Zřejmě velká poptávka po kvalitním připojení k internetu způsobila, že se občanské sdružení začalo velmi rychle rozrůstat. V roce 2005 mělo již 1 000 členů a začalo tak investovat finanční prostředky do rozvoje sítě.

Tisková konference PilsFree

Správní radní Ing. Jan Hejtmánek osvětluje novinářům technologickou historii PilsFree. Foto: PilsFree.

„Samozřejmě jsme se zajímali o nejnovější technologie a snažili jsme se o neustálé inovace. Takže jsme dosáhli hned několika NEJ,“ vysvětluje s úsměvem člen Rady spolku PilsFree Jan Hejtmánek.

V roce 2006 se tak podařilo mít nejen nejrychlejší uživatelskou síť, ale i nejrychlejší přístup k internetu pro jednotlivce. Zároveň se v té době sdružení stalo největší komunitní sítí na území ČR. Za další dva roky technologičtí nadšenci z PilsFree nasadili největší počet laserových spojů v Evropě v jedné síti. Byli také první v ČR, kdo použil některé další vysokorychlostní bezdrátové technologie.

A to všechno přesto, že většina lidí pracuje v PilsFree ve svém volném čase. „Jsme doopravdy hrdí na to, co jsme během více než deseti let ve svém volném čase vytvořili,“ podotýká Jan Hejtmánek.

„Členové jsou předem upozorněni, že PilsFree není komerční subjekt, ale síť s vlastními sociálními i technickými pravidly založená a rozvíjená ve volném čase. Výše členského příspěvku je od počátku 300 Kč měsíčně a nyní nabízíme členům instalaci datové sítě zdarma,“ poukazuje na rozdíl oproti poskytovatelům internetu předseda Rady spolku PilsFree Václav Kuchynka.

Tisková konference PilsFree

Předseda PilsFree Ing. Václav Kuchynka osvětluje novinářům způsob financování a členské výhody PilsFree. Foto: PilsFree.

„Finanční prostředky, které od svých členů vybereme, používáme jednak na údržbu stávající sítě, ale především je ihned investujeme do jejího rozvoje. V současné době nabízíme nejen drátové a bezdrátové připojení k síti, ale členství má i jiné výhody. Například televizi a telefon po síti, servery, kam členové mohou umístit jejich webové stránky, dále serverovny pro umístění serverů a další výhody. Síť PilsFree je připojena do internetu dvěma nezávislými linkami každá o rychlosti 10 Gb/s,“ doplňuje Václav Kuchynka.

Spolek PilsFree zaměstnává přes 100 lidí a například v loňském roce investoval do rozvoje téměř 37 mil. Kč. Největším letošním projektem je vybudování městské optické sítě, nejmodernějšího způsobu přenosu dat. K dnešnímu dni má spolek takto připojených 5 městských částí a do konce léta 2014 připojí všechny zbývající. Tento projekt za cca 8 mil. Kč propojí každý z 16 hlavních uzlů sítě rychlostí 20 Gb/s (to je zhruba 2 500krát rychleji, než je aktuálně průměrná rychlost internetu v českých domácnostech).

„Rozrůstající se agenda nás donutila vybudovat nové sídlo v Plzni-Bolevci a samozřejmě nás neminula ani změna z občanského sdružení na zapsaný spolek v důsledku platnosti nového občanského zákoníku,“ dodává Václav Kuchynka

Tisková konference PilsFree

Pracovníci HelpDesku jsou nápomocni členům PilsFree každý den. Foto: PilsFree.

V roce 2010 spustil spolek PilsFree také HelpDesk, který dokáže vyřešit všechny obecné dotazy ohledně provozu sítě a členství ve spolku a je tak primárním kontaktním místem. Operátoři HelpDesku dokážou na dálku poradit a i vyřešit většinu problémů. Pokud je potřeba, mohou nabídnout pomoc kvalifikovaného technika přímo na místě u uživatele. Členům spolku i novým zájemcům o členství jsou tu operátoři k dispozici 11 hodin denně, 7 dní v týdnu.

 

Tiskový servis:

Daniela Vítová
Mob.: +420 603 736 159
E-mail: d.vitova@volny.cz

 

 

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »