Občanské sdružení PilsFree, které od roku 2003 spravuje stejnojmennou komunitní síť v Plzni a okolí, posiluje svoji síť na Severním předměstí a Vinicích.

Ze sítě, která původně vznikla z protestu proti praktikám „telekomů“, vznikla výkonná informační dálnice, s jejímž kvalitativním růstem hlavně komerční sítě stěží drží krok. „Stále rozšiřujeme páteřní spoje, které jsou založeny na optických vláknech,“ říká předseda sdružení Ing. Václav Kuchynka. A dodává: „Je to nejrychlejší způsob připojení, a protože jsme s ním začali v Plzni jako první, dodnes nemáme konkurenci.“

Optická kabeláž je nejmodernější způsob budování informačních dálnic. Lochotín, Vinice, Košutka i Bolevec mají oproti ostatním sídlištím velkou výhodu. Je zde vysoká hustota obyvatelstva a obytné bloky lze snadno a s přijatelnými náklady propojit gigabitovými spoji.

„Jednotlivci i společenství jednotek si přejí zavedení naší sítě do svých domů, často protože mají z minulosti nedobré zkušenosti s kabelovými či telefonními operátory,“ podotýká Kuchynka.

Realizace připojení 100 Mbps je na Severním předměstí poměrně jednoduchá. Účastníkům postačí běžná síťová karta. Síť PilsFree zvládá bez problémů i provoz pokročilých aplikací, jako je internetové volání, streaming filmů, rozhlasu a televize. Mladí oceňují možnost hraní her po síti, studenti technických oborů zase testování síťových aplikací.

PilsFree je dnes společenstvím více než šesti tisícovek osob a patří mezi tzv. freenety, které vyrůstaly i v dalších českých městech. Intenzivně podporuje rozšiřování informačních technologií do domácností.

Mgr. Pavel Netolický, úsek vnějších a smluvních vztahů

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »